Karnataka Assembly Elections Results 2018: Live Full List of BJP Winning MLA Candidates With Constituency Details
BJP Flag (Image: PTI)

Bengaluru, May 15:  The counting of votes for Karnataka Assembly Elections 2018 began today and results will be declared later in the day. Polling in poll-bound Karnataka was held on May 12 at 7 am in 58,546 polling stations, each equipped with Electronic Voting Machines (EVMs) and Voter Verified Paper Audit Trails (VVPATs). The counting of votes will be held today, and the Election Commission will announce the results later in the day.  The counting of votes begins at 8 am, followed by the emergence of early trends. Latestly brings to you the latest election results from all assembly segments in Karnataka.

The election in two constituencies, Jayanagar and R.R. Nagar, has been postponed. In Jayanagar, the polling has been deferred due to the death of a Bharatiya Janata Party (BJP) candidate, B N Vijay Kumar, while in R.R. Nagar, it has been postponed due to fake voter-ID row. The election in Karnataka is considered crucial for the Congress Party, as it would be looking to prevent the BJP juggernaut from expanding its footprints in the south.

Karnataka Elections: Here's the Full List of BJP candidates

Sr. No Constituency Name Candidate  Result
1 Nippani Smt. Shashikala Jolle  Wins
2 Athani Sri Laxman Savadi  Wins
3 Kagwad Sri Bharamagouda H. Kage Wins
4 Kudachi (SC) Sri P. Rajeev  Wins
5 Raybag (SC) Sri Duryodhana Aihole  Wins
6 Hukkeri Sri Umesh Katti  Wins
7 Arabhavi Sri Balachandra Jarakiholi  Lost
8 Belgaum Rural Sri Sanjay Patil  Wins
9 Bailhongal Dr. Vishwanatha Patil  Lost
10 Saudatti Yellamma Sri Anand Vishwanath  Wins
11 Mudhol (SC) Sri Govind Karjol  Wins
12 Muddebihal Sri A.S.Patil Nadahalli  Wins
13 Babaleshwar Sri Vijugouda Patil  Wins
14 Bijapur City Sri Basavanagouda Patil  Wins
15 Sindgi Sri Ramesh Bhusanur  Lost
16 Afzalpur Sri Malikaiah Guttedar  Wins
17 Shorapur (ST) Sri Naraishma Naik  Wins
18 Shahapur Sri Guru Patil Shiraval  Lost
19 Gulbarga Dakshin Sri Dattatreya Patil  
20 Aland Sri Subhash Guttedar  Wins
21 Basavakalyan Sri Mallikarjun Khuba  Lost
22 Aurad (SC) Sri Prabhu Chouhan  Wins
23 Raichur Rural (ST) Sri Thipparaju  Lost
24 Raichur Dr. Shivaraj Patil  Wins
25 Devadurga (ST) Sri Shivanagouda Naik  Wins
26 Lingsugur (SC) Sri Manappa Vajjal  Lost
27 Kushtagi Sri Doddanagouda Patil  Lost
28 Dharwad Sri Amruth Desai  Wins
29 Hubli-Dharwad-Central Sri Jagadeesh Shettar  Wins
30 Hubli-Dharwad-West Sri Aravinda Bellad  
31 Karwar Smt. Roopali Naik  Wins
32 Sirsi Sri Kageri Vishweswara Hegde  Wins
33 Hangal Sri C.M. Udasi  Lost
34 Shiggaon Sri Basavaraj Bommai  Wins
35 Hirekerur Sri U.B. Banakar  Wins
36 Vijayanagara Sri Gaviyappa  Lost
37 Kampli (ST) Sri T.H. Suresh  Lost
38 Sandur (ST) Sri B. Raghavendra  
39 Molakalmuru (ST) Sri B. Sriramulu  
40 Chitradurga Sri G.H. Thippareddy  Wins
41 Hiriyur Smt. Poornima Srinivas  Wins
42 Hosadurga Sri Gulihatti D.Shekhar  Wins
43 Davanagere North Sri S.A. Ravindranath  Lost
44 Shimoga Sri K.S. Eswarappa Wins
45 Shikaripura Sri B.S. Yeddyurappa  Wins
46 Kundapura Sri Haladi Srinivasa Setty  Wins
47 Karkal Sri V. Sunil Kumar  Wins
48 Sringeri Sri D.N. Jeevaraj  Wins
49 Chikmagaluru Sri C.T. Ravi  Wins
50 Tumkur Rural Sri B. Suresh Gowda  Wins
51 Kolar Gold Field (SC) Sri Y. Sampangi  Lost
52 Yelahanka Sri S.R. Vishwanath  Wins
53 Rajarajeshwari Nagar Sri P.M. Muniraju Gowda  
54 Dasarahalli Sri S. Muniraju  Lost
55 Malleshwaram Dr. C.N. Ashwathnarayan  Wins
56 Hebbal Dr. Y.A. Narayanaswamy  Wins
57 C.V.Raman Nagar (SC) Sri S. Raghu  
58 Rajaji Nagar Sri S. Sureshkumar  Wins
59 Govindraj Nagar Sri V. Somanna  
60 Chickpet Sri Uday Garudachar  Wins
61 Basavanagudi Sri Ravi Subramanya  
62 Padmanaba Nagar Sri R. Ashok  Wins
63 Jayanagar Sri B.N. Vijaykumar  
64 Mahadevapura (SC) Sri Aravinda Limbavali  
65 Bommanahalli Sri Satish Reddy  Wins
66 Bangalore South Sri M. Krishnappa  
67 Anekal (SC) Sri A. Narayanaswamy  
68 Hosakote Sri Sharath Bachegowda  Lost
69 Channapatna Sri C.P. Yogishwar  
70 Shrirangapattana Sri Nanjunde Gowda  
71 Sullia (SC) Sri S. Angara  Wins
72 Madikeri Sri Appachu Ranjan  
73 Constituency Name Candidate  
74 Chikkodi-Sadalga Sri Anna Saheb Jolle  Wins
75 Gokak Sri Ashok Pujari  Wins
76 Yemkanmardi (ST) Sri Maruthi Astagi  Lost
77 Ramdurg Sri Mahadevappa S. Yadwad  Lost
78 Terdal Sri Siddu Savadi  Wins
79 Jamkhandi Sri Srikanth Kulkarni  
80 Bilgi Sri Murugesh Nirani  
81 Bagalkot Sri Veeranna Charantimatt  
82 Hungund Sri Doddanagouda G. Patil  Wins
83 Devar Hippargi Sri Somanagouda Patil (Sasnur)  
84 Indi Sri Dayasagar Patil  Lost
85 Jevargi Sri Doddappagouda Patil Naribol Lost
86 Yadgir Sri Venkata Reddy Mudnal  Wins
87 Gurmitkal Sri Saibanna Borbanda  Lost
88 Sedam Sri Rajkumar Patil Telkur  
89 Gulbarga Uttar Sri Chandrakant B. Patil  Wins
90 Bidar Sri Suryakantha Nagamarapalli  Lost
91 Bhalki Sri D.K. Siddrama  Lost
92 Maski (ST) Sri Basavanagouda Turavihal  Lost
93 Kanakagiri (SC) Sri Basavaraj Dadhesagur  Wins
94 Gangawati Sri Paranna Munavalli  Wins
95 Yelburga Sri Halappa Basappa Achar  Wins
96 Koppal Sri C.V. Chandrashekhar  Lost
97 Shirahatti (SC) Sri Ramanna Lamani  
98 Gadag Sri Anil Menasinakai  Lost
99 Rona Sri Kalakappa Bandi  Lost
100 Nargund Sri C.C. Patil  Wins
101 Navalgund Sri Shankaragouda Patil Munenakoppa  
102 Kalghatgi Sri Mahesh Tenginakai  Lost
103 Haliyal Sri Sunil Hegde  Lost
104 Bhatkal Sri Sunil Naik  Wins
105 Yellapur Sri V.S. Patil  Lost
106 Byadgi Sri Virupakshappa Ballari  Wins
107 Hadagalli (SC) Sri Chandra Naik  
108 Hagaribommanahalli (SC) Sri Nemiraj Naik  Lost
109 Siruguppa (ST) Sri M.S. Somalingappa  Wins
110 Bellary (ST) Sri Sanna Fakirappa  
111 Bellary City Sri G. Somashekhara Reddy  Wins
112 Challakere (ST) Sri K.T. Kumaraswamy  Lost
113 Holalkere (SC) Sri M. Chandrappa  Wins
114 Channagiri Sri Madalu Virupakshappa  Wins
115 Honnali Sri M.P. Renukacharya  Wins
116 Shimoga Rural (SC) Sri Ashok Naik Wins
117 Tirthahalli Sri Araga Jnanendra Wins
118 Sorab Sri Kumar Bangarappa  Wins
119 Sagar Sri Haratalu Halappa  
120 Byndoor Sri B. Sukumar Shetty  Wins
121 Kadur Sri Belli Prakash  Wins
122 Chiknayakanhalli Sri J.C. Madhuswamy  
123 Tiptur Sri B.C. Nagesh  Wins
124 Turuvekere Sri Masale Jayaram Wins
125 Tumkur City Sri G.B. Jyothi Ganesh  Lost
126 Koratagere (SC) Sri Y. Huchaiah Lost
127 Gubbi Sri Bettaswamy  Lost
128 Sira Sri B.K. Manjunath  
129 Madhugiri Sri M.R. Hulinaikar  
130 Chikkaballapur Dr. Manjunath  
131 Bangarapet (SC) Sri B.P. Venkatamuniyappa  Wins
132 Kolar Sri Om Shaktichalapathi  
133 Malur Sri S.N. Krishnaiah Setty Lost
134 K.R. Pura Sri Nandiesh Reddy  
135 Byatarayanapura Sri A. Ravi  Lost
136 Mahalakshmi Layout Sri N.L. Narendrababu  Lost
137 Shivaji Nagar Sri Katta Subramanya Naidu  
138 Shanti Nagar Sri Vasudeva Murthy  
139 Vijay Nagar Sri H. Ravindra  
140 Doddaballapur Sri J. Narasimha Swamy  Lost
141 Magadi Sri Hanumantharaju  Lost
142 Malavalli (SC) Sri B. Somashekhar  
143 Arkalgud Sri H. Yoga Ramesh  
144 Belthangady Sri Harish Poonja  Wins
145 Moodabidri Sri Umanath Kotian  Wins
146 Bantval Sri U. Rajesh Naik  
147 Puttur Sri Sanjeev Mattandoor  
148 Piriyapatna Sri S Manjunath  
149 Heggadadevankote (ST) Sri Siddaraju  Lost
150 Nanjangud (SC) Sri Harshavardhan  
151 Narasimharaja Sri S. Satheesh (Sandesh Swamy)  Lost
152 Hanur Dr. Preethan Nagappa  Lost
153 Kollegal (SC) Sri G.N. Nanjunda Swamy  BSP Wins
154 Chamarajanagar Prof. Mallikarjunappa Lost
155 Gundlupet Sri H.S. Niranjankumar  Wins
156 Belgaum Uttar Sri Anil Benake  
157 Belgaum Dakshin Sri Abhay Patil  
158 Khanapur Sri Vittal Halagekar  Lost
159 Kittur Sri Mahantesh Doddagoudar  Wins
160 Basavana Bagevadi Sri Sangaraja Desai  
161 Nagthan (SC) Dr.Gopal Karjol  
162 Chittapur (SC) Sri Valmiki Naik  Lost
163 Chincholi (SC) Sri Sunil Valyapure  Lost
164 Gulbarga Rural (SC) Sri Basavaraj Mattimod  Wins
165 Humnabad Sri Subhash Kallur  Lost
166 Bidar South Dr. Shailendra Beldale  Lost
167 Manvi (ST) Sri Manappa Naik Lost
168 Sindhanur Sri Kolla Sheshagiri Rao  Lost
169 Kundgol Sri S.I. Chikkanagoudar  
170 Hubl-Dharwad-East (SC) Sri Chandrashekar Gokak  Lost
171 Kumta Sri Dinakara Shetty  Wins
172 Haveri (SC) Sri Nehru Olekar  Wins
173 Ranibennur Dr.Basavaraj Kelgar  
174 Kudligi(Sn Sri N.Y.Gopalakrishna  Wins
175 Jagalur (ST) Sri S.V. Ramachandra  Wins
176 Harapanahalli Sri Karunakar Reddy  Wins
177 Harihar Sri B P. Harish  
178 Davanagere South Sri Yeshwantrao Jadhav  
179 Mayakonda (SC) Prof. Linganna  Wins
180 Udupi Sri K.Raghupathi Bhat  Wins
181 Kapu Sri Lalaji Mendan  Wins
182 Mudigere (SC) Sri M.P. Kumaraswamy  Wins
183 Tarikere Sri D.S. Suresh  Wins
184 Kunigal Sri D. Krishnakumar  Lost
185 Pavagada (SC) Sri G.V. Balaram  Lost
186 Gauribidanur Sri Jaipal Reddy  Lost
187 Bagepalli Sri Saikumar  
188 Chintamani Sri N. Shankar  
189 Srinivaspur Sri Venkate Gowda  
190 Mulbagal (SC) Sri Amarish  
191 Pulakeshi Nagar (SC) Smt. Susheela Devraj  
192 Sarvagna Nagar Sri M.N.Reddy  
193 GandhiNagar Sri Saptagiri Gowda  
194 Chamrajpet Sri M. Laxminarayana  
195 Devanahalli (SC) Sri K.Nagesh  Lost
196 Nelamangala (SC) Sri M.V.Nagaraja  Lost
197 Maddur Sri Satheesh  
198 Melukote Sri H. Manjunath  
199 Mandya Sri Basavegowda  
200 Nagamangala Dr. Parthasarathi  
201 Krishnarajpet Sri Bukahalli Manjunath  
202 Shravanabelagola Sri Shivananje Gowda  
203 Arsikere Dr. Arun Somanna  
204 Holenarasipur Sri H.Raju Gowda  
205 Mangalore City North Dr. Bharath Shetty  Wins
206 Mangalore City South Sri Vedavyas Kanath  Wins
207 Mangalore Sri Santhosh Kumar Rai  
208 Virajpet Sri K.G.Bopaiah  Wins
209 Krishnarajanagara Smt Shwetha Gopal  Lost
210 Hunsur Sri Ramesh Kumar  
211 Chamundeshwari Sri Gopal Rao  
212 Krishnaraja Sri S.A. Ramadas  Wins
213 Chamaraja Sri L Nagendra  Wins
214 T.Narasipur (SC) Sri S. Shankar  Lost
215 Kolar Gold Field (SC) Smt S. Ashwini  
216 Bhadravati Shri G.R Pravin Patil  
217 Yeshvanthapura Sri Jaggesh  
218 B.T.M. Layout Sri Lallesh Reddy  Lost
219 Ramanagaram Smt. H. Lilavathi  
220 Kanakapura Smt. Nandini Gowda  Lost
221 Belur Sri H.K. Suresh  
222 Hassan Sri J. Preetham Gowda  
223 Kanakapura Smt. Nandini Gowda  
224 Belur Sri H.K. Suresh  
225 Hassan Sri J. Preetham Gowda  Wins

Karnataka, that has 50.6 million eligible voters will see a close war between Congress and the Bharatiya Janata Party (BJP) and Janata Dal (Secular), the third corner of this three-cornered fight.  Karnataka Chief Minister Siddaramaiah who is leading the campaign in the state has expressed his confidence in Congress coming to power with a huge majority. The CM travelled at the length across the state wooing voters never left any opportunity to take a dig at BJP with his scathing comments.

Meanwhile, Bharatiya Janata Party (BJP) Karnataka chief ministerial candidate BS Yeddyurappa on Saturday claimed that the party will get more than 150 seats and they will form the government in the state. "It is an auspicious day, everyone should come out and vote. We (BJP) will get more than 150 seats and I'm gonna make the government on 17th May," he said. Yeddyurappa urged the people of Karnataka to vote for BJP and assured them of good governance in the state.

"People are fed up with the Siddaramaiah government. I urge the people to come out and vote for BJP. I assure the people of Karnataka that I'm going to give good governance," he told ANI. The BJP Chief Ministerial candidate casted his vote in Shikarpur, Shimoga.