Asian Games 2018 Name of Indian Athletes: Complete List of 541-Member Contingent for 37 Sports Events at Jakarta Palembang Asian Games
India at Asian Games 2018 (File Photo)

Asian Games 2018 also known as Jakarta Palembang 2018 Asian Games is only a couple of weeks away and the excitement levels amongst the fans is on the rise. The Indian contingent with 541 members is scheduled to compete in 37 sports events at the 18th edition of Asian Games, which will take place in Jakarta and Palembang, in Indonesia, this time. The multi-nation sports tournament will begin from August 18 and will continue until September 2. In 2014 Asian Games in Incheon, India had won a total of 57 medals, including 11 gold, 10 silver and 36 bronze medals. Asian Games 2018: Indonesian President Joko Widodo Invites Kim Jong-un to Attend Opening Ceremony.

For India, they will be participating for the 18th time at the Asian Games. The Indian contingent comprises of 541 athletes in total, of which 293 athletes are males and 248 athletes are females. Led by sprinting queen Hima Das, athletics with a total of 51 players will see maximum participation in any discipline at the prestigious quadrennial event. It It will be followed by hockey which has 36 players under the category. India is also sending a strong 20-player Badminton team with the likes of Saina Nehwal, PV Sindhu, Kidambi Srikanth eyeing gold medal finish. As India is all set to participate in the Asian Games 2018, we take a look at the athletes participating in different sports discipline.

AQUATICS

Diving: K Ramanand Sharma, Siddharth Pardeshi, and H London Singh

Swimming: Virdhawal Khade, Sandeep Sejwal, Sajan Prakash, Srihari Nataraj, Advait Page, Aaron Agnel D'Souza, Anshul Kothari, Arvind Mani, Saurabh Sangvekar, Avinash Mani, Neel Roy and Supriya Chourasiya.

ARCHERY - MEN

Recurve: Atanu Das, Jagdish Chaudhary, Sukhchain Singh, and Vishwas.

Compound: Abhishek Verma, Rajat Chauhan, Sangamprit Bisla, and Aman Saini.

ARCHERY – WOMEN

Recurve: Promila Daimary, Deepika Kumari, Ankita Bhakat, and Laxmirani Majhi.

Compound: Trisha Deb, Jyothi Surekha Vennam, Madhumita Kumari, and Muskan Kirar.

ATHLETICS – MEN

Track Events:

200 M: Mohammed Anas

400 M: Rajiv Arokia, Mohammed Anas

800 M: Jinson Johnson, Manjit Singh

1500 M: Jinson Johnson, Manjit Singh

5000 M: G Lakshmanan

10000 M: G Lakshmanan

3000 M Steeplechase: Naveen Kumar Dagar, Shankarlal Swami

400 M Hurdle: Dharun Ayyasamy, Santosh Kumar

4 x 400 M Relay: Mohammed Anas, Jeevan KS, Jithu Baby, Kunhu Mohammed, Rajiv Arokia, Santosh Kumar

Field Events:

Javelin Throw: Shivpal Singh, Neeraj Chopra

High Jump: Balasubramanya Chethan

Long Jump: Sreeshankar

Triple Jump: Arpinder Singh, Rakesh Babu AV

Shot Put: Tejinder Toor, Naveen Chikara

Road Events:

20 KM Walk: Manish Singh Rawat, Irfan Kolothum Thodi

50 KM Walk: Sandeep Kumar

ATHLETICS – WOMEN

Track Events:

100 M: Dutee Chand

200 M: Hima Das, Dutee Chand

400 M: Hima Das, Nirmala Sheoran

800 M: Tintu Luka

1500 M: PU Chitra, Monika Chaudhary

5000 M: Sanjivani Jadhav, L Surya

10000 M: Sanjivani Jadhav, L Surya

3000 M Steeplechase: Sudha Singh, Chinta Yadav

400 M Hurdle: Jauna Murmu, Anu Raghavan

4 x 400 M Relay: MR Poovamma, Saritaben Gaikwad, Sonia Vaishya, Vijayakumari, VK Vismaya, Jisna Mathew

Field Events:

Hammer Throw: Sarita Singh

Discus Throw: Sandeep Kumari, Seema Punia

Javelin Throw: Annu Rani

Long Jump: Nayana James, Neena Varakil

Road Events:

20 KM Walk: B Soumya, Khushbir Kaur

Combined Events: Purnima Hembram, Swapna Barman

ATHLETICS – MIXED:

4 x 400 M Relay: Mohammed Anas, Rajiv Arokia, Hima Das, Poovamma Machettira

BADMINTON – MEN:

Singles: Kidambi Srikanth, HS Prannoy

Doubles: Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty & Manu Attri, B. Sumeeth Reddy

Team: Kidambi Srikanth, H.S. Prannoy, B. Sai Praneeth, Sameer Verma, Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty, B. Sumeeth Reddy, Manu Attri, Pranaav Jerry Chopra, Sourabh Verma.

BADMINTON – WOMEN:

Singles: PV Sindhu, Saina Nehwal

Doubles: Ashwini Ponnappa, N. Sikki Reddy & Rutaparna Panda, Arathi Sara Sunil

Team: P.V. Sindhu, Saina Nehwal, Sai Uttejitha Rao, Ashmita Chaliha, Aakarshi Kashyap, Gayathri Gopichand, Ashwini Ponnappa, N. Sikki Reddy, Rutaparna Panda, and Arathi Sara Sunil.

BADMINTON – MIXED:

Mixed: Pranaav Jerry Chopra, N. Sikki Reddy

Mixed: Satwiksairaj Rankireddy, Ashwini Ponnappa

BOXING – MEN

Light Flyweight (49 kg): Amit Panghal

Flyweight (52 kg): Gaurav Solanki

Bantamweight (56 kg): Mohammad Hussamuddin

Lightweight (60 kg): Shiva Thapa

Light Welterweight (64 kg): Dheeraj Rangi

Welterweight (69 kg): Manoj Kumar

Middleweight (75 kg): Vikas Krishan Yadav

BOXING – WOMEN

Flyweight (51 kg): Sarjubala Devi

Bantamweight (57 kg): Sonia Lather

Lightweight (60 kg): Pavitra Asian Games 2018: Mary Kom Pulls Out of The Mega Event.

BRIDGE – MEN

Pranab Bardhan, Sapan Desai, Subhash Gupta, Rajeev Khandelwal, Ajay Khare, Finton Lewis, Debabrata Majumder, Gopinath Manna, Sumit Mukherjee, Shibhnath Dey Sarkar, Bachiraju Satyanarayana, Jaggy Shivdasani, Arun Kumar Sinha, Rajeshwar Tewari and Raju Tolani.

BRIDGE – WOMEN

Rita Choksi, Feroza Chothia, Hema Deora, Bharati Dey, Marianne Karmarkar, Himani Khandelwal, Kiran Nadar, Aparna Sain and Vasanti Shah, Alka Kshrisagar, Keyzad Anklesaria, Abhijit Chakraborty, Sunit Chokshi, Sridhar Padmanabhan and Sunderram S.

CYCLING – MEN - Ranjit Singh, Manjeet Singh, Raju Bati, Manohar Lal, A. Bike Singh, Rajbeer Singh, Esow, Appolonious and Dilawar.

CYCLING – WOMEN - Deborah Herold, Aleena Reji, M. Sonali Chanu, T. Manorama Devi, Nayana Rajesh Priyadarshini, E. Chaoba Devi and Megha Gugad.

FIELD HOCKEY – MEN: Goalkeepers: PR Sreejesh (Captain), Krishan B Pathak, Defenders: Harmanpreet Singh, Varun Kumar, Birendra Lakra, Surender Kumar, Rupinder Pal Singh, Amit Rohidas, Midfielders: Manpreet Singh, Chinglensana Singh Kangujam (Vice-Captain), Simranjeet Singh, Sardar Singh, Vivek Sagar Prasad, Forwards: SV Sunil, Mandeep Singh, Akashdeep Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Dilpreet Singh. Indian Hockey Team for 2018 Asian Games Announced, PR Sreejesh Named Captain.

FIELD HOCKEY – WOMEN: Goalkeepers: Savita Punia (Vice-Captain), Rajani Etimarpu, Defenders: Deep Grace Ekka, Sunita Lakra, Deepika Thakur, Gurjit Kaur, Reena Khokhar, Midfielders: Namita Toppo, Lilima Minz, Monika Malik, Udita, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Forwards: Rani Rampal (Captain), Vandana Kataria, Lalremsiami, Navneet Kaur, Navjot Kaur.

GOLF- MEN: Individual & Team: Aadil Bedi, Kshitij Naveed Kaul, Harimohan Singh, Rayhan Thomas.

GOLF – WOMEN: Individual & Team: Diksha Dagar, Ridhima Dilawari, Sifat Sagoo.

GYMNAST - MEN: Individual & Team: Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Gaurav Kumar, Ashish Kumar, Siddharth Verma

GYMNAST - WOMEN: Individual & Team: Dipa Karmakar, Pranati Das, Aruna Reddy, Mandira Chowdhury, Pranati Nayak

JUDO- MEN: 100 + Kg - Jaswinder Singh Sahi

KABADDI- MEN: Girish Maruti Ernak, Deepak Niwas Hooda, Mohit Chhillar, Sandeep Narwal, Pardeep Narwal, Rishank Devadiga, Monu Goyat, Ajay Thakur, Rohit Kumar, Raju Lal Choudhary, Mallesh Gangadhari and Rahul Chaudhari. Standby: Amit Nagar and Maninder Singh.

KABADDI - WOMEN: Sakshi Kumari, Kavita Devi, Priyanka, Manpreet Kaur, Payel Chowdhury, Ritu Negi, Sonali Vishnu Shingate, Sayali Sanjay KeriPale, Randeep Kaur Khehra, Shalini Pathak, Usha Rani Narasimhalah and Madhu. Standby: Priyanka and Shama Parveen."

KARATE- MEN

Kumite 60 Kg: Pranay Sharma

Kumite 67 Kg: Anmol Singh

Kumite 75 Kg: Sharath J

Kumite 84 Kg: Vishal

KARATE- WOMEN

Kumite 50 Kg: Nidhi Nanhet

Kumite 55 Kg: Supriya Jatav

Kumite 61 Kg: N Harsha

Kumite 68 Kg: Johny Mangkhaiya

MARTIAL ARTS – Kurash - MEN

81 Kg:  Kunal

81 Kg:  Manish Tokas

90+ Kg: Parikshit Kumar

MARTIAL ARTS – Kurash - WOMEN: 52 Kg - Pincky Balhara

MARTIAL ARTS - Pencak Silat – WOMEN: Sonam and Simran

MARTIAL ARTS: Sambo - MEN: Srikant, WOMEN: Lalit Narain

MARTIAL ARTS: Wushu - MEN: Narender Grewal, Santosh Kumar, Pawan Kumar, Yumnam Sanathoi Devi, Sanjan Lama

ROWING - MEN: Dattu Baban Bhokanal, Sawarn Singh, Om Prakash, Sukhmeet Singh, Monu, Arjun Lal, Malkeet Singh, Gurinder singh, Dushyant, Rohit Kumar, Bhagwan Singh, Jagvir Singh, Tejash Shinde Hanamant, Jegan Sekhar, Bhopal Singh, Manish Yadav, Hardeep Singh, N. Pranay Ganesh, Rahul Giri, Pandu Rang, Lucky, Akshat, M. Lakshman Rohith, Sumith, Sono Laxmi Narayan, Arvind Singh and Manpreet Singh.

ROWING - WOMEN: Navneet Kaur, Yamini Singh, Harpreet Kaur, Annu, Sanjukta Dung Dung, Sayali Shelke and Pooja Sangwan.

SHOOTING- MEN

Senior Rifle

50 m Rifle 3 Positions: Sanjeev Rajput, Akhil Sheoran

10 m Air Rifle: Ravi Kumar, Deepak Kumar

300m Standard Rifle 3 Positions: Harjinder Singh, Amit Kumar

Senior Pistol

10m Air Pistol:  Abhishek Verma, Saurabh Chaudhary

25m Rapid Fire Pistol: Shivam Shukla, Anish Bhanwala

Senior Shotgun

Trap: Lakshay Sheoran, Manavjit Singh Sandhu

Skeet: Sheeraz Sheikh, Angadwir Bajwa

Double Trap: Ankur Mittal, Shradul Vihan

SHOOTING: WOMEN

Senior Rifle

50m Rifle 2 Positions:  Anjum Moudgil, Gaayathri N

Senior Pistol

10m Air Pistol: Manu Bhaker, Heena Sindhu

25m Pistol: Rahi Samobat, Manu Bhaker

Senior Shotgun

Trap: Shreyasi Singh, Seema Tomar

Skeet: Ganemat Sekhon, Rashmmi Rathore

Double Trap: Shreyasi Singh, Varsha Varman

SHOOTING - Mixed

Senior Rifle: 10m Air Rifle Mixed- Ravi Kumar, Apurvi Chandela

Senior Pistol: 10m Air Pistol Mixed- Abhishek Verma, Manu Bhaker

Senior Shotgun: Trap Mixed - Lakshay Sheoran, Shreyasi Singh

SPORT CLIMBING

Men: Maibam Chingkheinganba, Bharat Pereira

Women: Shreay Nankar

SQUASH

Men: Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Ramit Tandon and Mahesh Mangaonkar.

Women: Joshna Chinappa, Dipika Pallikal, Sunayna Kuruvilla and Tanvi Khanna.

TABLE TENNIS  – MEN: Sathiyan Gnanasekaran, Anthony Amalraj, Achanta Sharath Kamal, Manav Thakkar and Harmeet Desai.

TABLE TENNIS – WOMEN: Manika Batra, Mouma Das, Madhurika Patkar, Sutirtha Mukherjee and Ayhika Mukherjee.

TENNIS - MEN: Leander Paes, Rohan Bopanna, Ramkumar Ramanathan, Prajnesh Gunneswaran, Sumit Nagal and Divij Sharan.

TENNIS - WOMEN: Ankita Raina, Karman Kaur Thandi, Rutuja Bhosale, Pranjala Yadlapalli, Riya Bhatia and Prarthana Thombare.

VOLLEYBALL - MEN: Mohan Ukkrapandian (Capt), G Akhin, Jerome Vinith, Deepesh Kumar Sinha, Ashok Karthik, S Prabagaran, Ajith Lal, Amit, Gurinder Singh, Rohit Kumar, Vinit Kumar, Ranjit Singh, P Prabakaran (libero) and Pankaj Sharma (libero).

VOLLEYBALL - WOMEN: Anju Balakrishnan, Soorya Thottangal, Anusri Ghosh, Kandoth Aswani, Nirmala, Rekha S., Anushree K.P., Sruthi Murali, Minimol Abraham (capt.), Anjali Babu, Jini K.S., Ruksana Khatun, Priyanka Khedkar (libero) and Asswathi R. (libero).

WEIGHTLIFTING - MEN

77 Kg: Sathish Sivalingam, Ajay Singh

94 Kg: Vikas Thakur

WEIGHTLIFTING - WOMEN

48 Kg: Saikhom Mirabai Chanu

63 Kg: Rakhi Halder

WRESTLING – MEN- Freestyle

57 kg:  Sandeep Tomar

65 Kg:  Bajrang Punia

74 kg:  Sushil Kumar

86 kg:  Pawan Kumar

97 kg:  Mausam Khatri

125 kg: Sumit Malik

WRESTLING – MEN- Greco Roman

59 kg: Gyanender

67 kg: Manish

77 kg: Gurpreet Singh

87 kg: Harpreet Singh

97 kg: Hardeep Singh

130 kg: Naveen

WRESTLING – WOMEN- Freestyle

50 Kg:  Vinesh Phogat

53 Kg:  Pinki

57 Kg:  Pooja Dhanda

62 kg:  Sakshi Malik

68 Kg:  Divya Kakran

72 Kg:  Kiran

The stakes are very high for the visiting Indian contingent. With a total of 57 medals, India had finished at eighth position in the medal table that was topped by China with 345 medals. India has proven themselves in several disciplines in the Commonwealth Games 2018 held in Australia like in Table Tennis, Shooting, Weightlifting and Wrestling. They will look forward to bettering their previous edition's record at the upcoming Jakarta Palembang 2018.